STARPARÇA |Filtreler, Görevleri ve Arızaları

STARPARÇA |Filtreler, Görevleri ve Arızaları

Yağ Filtresi, Mazot Filtresi, Hava Filtresi, Polen Filtresinin Görevleri Nelerdir? Zamanında Değişmezse Ne Tür Arızalara Sebep Olabilir?

Yağ Filtresi

Yağ Filtresi, araçların motor yağlama sisteminin içerisindeki en önemli ürünlerin başında gelmektedir. Motorun içerisindeki yağın temizlenmesi aracın düzgün ve verimli çalışmasına fazlasıyla etki etmektedir.

Yağ Filtresi Zamanında Değişmezse ne olur?

Motor yağının belirli aralıklarla temizlenmemesi durumunda aracın çeşitli bölgelerinde bazı sorunlar yaratabilir. Zamanında değişmeyen bir yağ filtresi, basınçtan delinerek motordan kopan partiküllerin döngüde filtrelenmesi yerine bu partiküllere motor içinde devirdaim yaptırarak aşınmayı artırır ve filtrelenmeyen yağı daha çok kirletebilir. Buna ek olarak tıkanan bir yağ filtresi yağın geçişini önleyerek motorun yağlanmasının durmasına yol açar, bu da motordaki sıcaklığın tahliye edilememesine sebebiyet verebilir. Yağ döngüsü, motoru soğutan bir yapıda dizayn edildiğinden yağ döngüsü durunca motor yağlanmaz ve aşınma artar. Buna bağlı olarak da yatak sarma diye tabir edilen durum meydana gelir. Bu sebeple araç bakımı sırasında aracınızdaki yağ filtresinin de kontrol edilmesi ve gerekliyse orijinal yağ filtresi ile değiştirilmesi gereklidir.

Mazot Filtresi

Mazot filtresi aracın motoruna giden yakıtın temizlenmesine yardımcı olan oldukça önemli bir parçadır.

Mazot Filitresi Zamanında Değişmezse Ne Olur?

Eğer aracın mazot filtresi bakım sırasında değiştirilmediyse çeşitli tıkanmalar ve büyük çaplı çalışma problemleri meydana gelebilir. Mazot filtresinin temel görevi motora temiz yakıtın gönderimi olduğundan yetersiz filtreleme sebebiyle motora ulaşan yabancı maddeler sonucu arıza kaçınılmaz olacaktır. Değişmeyen bir mazot filtresi enjektör arızası, yakıt beslemesinin yetersiz kalması, tekleme ve rölanti bozuklukları, sabah geç çalışma ve çekişten düşme gibi sorunlara neden olabilir.

Hava Filtresi

Hava filtresi de bir aracın motorunun sorunsuz çalışmasını sağlayan parçalardan biridir. Motorun mümkün olduğunda düzgün biçimde çalışmasını sağlamak için silindirlerin içerisindeki havanın temizlenmesi gereklidir.

Hava Filtresi Zamanında Değişmezse Ne Olur?

Aracın hava filtresi bozulursa veya tıkanırsa aracın çekiş gücü azalır, performansı düşer. Yakım düzenini de etkileyerek yakıt masrafını artırabilir. Özellikle turbolu araçlarda daha fazla önem taşıyan hava filtresi tıkandığında aracın bu ünitesine zarar verir.

Polen Filtresi

Polen filtresi kliması olan araçlarda içeriye giren havayı temizleyen araç parçasıdır. Kliması olan araçlara dışarıdan gelen havanın toz ve topraktan arındırılmasını sağlayan temel parça polen filtresidir.

Polen Filtresi Değişemezse Ne olur?

Polen filtresinin belirli sürelerde değiştirilmemesi durumunda dışarıdan gelen hava temizlenemeden araç içine aktarılır. Tıkanma durumunda radyatör ile klima performansı düşer. Ayrıca zamanla ortamda oluşabilecek bakteriler sağlık için tehlike yaratabilir.

STAR PARCA © 2022 - Copyright.OpcO System | E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır

ADETLİ ÜRÜN TALEP FORMU