STARPARÇA |Klima Kompresörü  Arızaları ve Tamiri

STARPARÇA |Klima Kompresörü Arızaları ve Tamiri

Klima Kompresörü Tamiri

Klima kompresörü, motor krank milinden bir kayış vasıtasıyla birlikte aldığı devinim sayesinde klima gazını sıkıştırarak suyun dönmesini sağlar. Bu parçada yaşanabilecek herhangi bir arıza, klima sisteminin devre dışı kalmasına sebep olacaktır. Peki, bu arıza nasıl oluşur ve çözümü nedir?

Klima kompresörü neden devreye girmez? 

Klima kompresörü arızası meydana geldiği durumda araç sahiplerinin anlayabileceği bazı sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Araç kliması açıldığı durumda motor bölümünden ses gelir.

Klima çalışır durumundayken müşür soket sesi gelir.

Sürtünme sesi meydana gelebilir.

Rulman aksamı ıslığa benzer bir ses çıkarabilir.

Klima kompresörü arızasına neden olan ana sebepler ise;

Klima gazının bitmiş olması,

Klima kompresörünün iç aksamında bozulmalar,

Klima devir kavrama otomatiğinde kilitlenme,

Kompresörün elektrik müşürü ve soketinde arıza,

Klima gaz borularında kaçak olarak sayılabilir.

Klima kompresörü arızasının anlaşılabilmesi için öncelikle kompresörün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Eğer klima kompresörü çalışır durumda ise, gaz durumu kontrol edilmelidir. Çalışmaması durumunda öncelikle elektrik gelip gelmediğine bakılmalıdır. Elektrik aksamında sorun yok ise klima devir kilidi arızalanmış olabilir. Bu parçanın düzenli bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Bu kontroller dışında el ve göz yordamıyla sorunlu parçalar tespit edilmeye çalışılır. Tüm yapılan kontrollere rağmen sorun bulunamıyorsa parçalar sökülerek sorun teşhisi yapılmalıdır.

Klima kompresörü tamiri nasıl yapılır?

Oto klima kompresörü arızaları hemen hemen her marka ve model araçta zamanla görülebilen bir arıza durumudur. Öncelikle ilk adım kompresördeki problemin belirlenmesidir. Klimadan gelen havanın sıcaklığını ve soğukluğunu kontrol ederek kompresörün çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. 

İkinci adımda kompresör tipinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Piyasada çok sayıda kompresör çeşidi mevcut olduğu için doğru kompresör tipinden emin olunmalıdır. 

Üçüncü adım elektrik kaynağının kapatılması işlemidir. Klimaya sağlanan elektriği kesmek gerekmektedir. Klima kompresörü değişimine başlamadan önce tüm güç kaynakları kapatılmalıdır. 

Dördüncü adım da ise, soğutucu sistemi kasasının açılma işlemi gerçekleşir. Kasa açıldıktan sonra akışkan durumda bulunan sıvının temizlenmesi gerekir. Son olarak gaz toplama işlemine geçilir. 

Beşinci adımda soğutucu gaz hatlarının kesilmesi gerekmektedir. Gaz toplaması yapılmaması durumunda gaz kaçağı meydana gelir ve bu durumda klima gazının yenilenmesi gerekmektedir.  Soğutucu gaz hatları kompresöre bağlanan hatlardır. Bu işlemden sonra kompresör çıkarılır. 

Altıncı adım, kompresör hortumunu çıkarma işlemidir. Kompresörü sökerken dikkat edilmesi gereken hortumdur. Kompresöre bağlı olduğu için birlikte çıkarılmalıdır. 

Yedinci adım kompresörün değiştirilmesi ve yeni kompresörün kasa içerisine montaj cıvataları ile yeniden yerleştirilmesidir. 

Sekizinci ve son işlem olarak tüm parçalar yeniden yerine takılmalıdır. Kompresör yerine monte edilip, hortum ve bağlantılar tekrardan takıldıktan sonra kasa parçası kapatılmalıdır. Kesilen elektrik yeniden klimaya verilmelidir. Tüm işlemler uygulandıktan sonra araç kliması tekrardan eskisi gibi soğutmaya başlayacaktır.

STAR PARCA © 2022 - Copyright.OpcO System | E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır

ADETLİ ÜRÜN TALEP FORMU