STARPARÇA | Debriyaj Sertleşmesi

STARPARÇA | Debriyaj Sertleşmesi

Debriyaj sertleşmesi aracınızda ters giden bir şeylerin olduğu anlamına gelebilir. Debriyajın ne kadar sert ya da yumuşak olacağının ayarları rulman adı verilen bir araç tarafından sağlanır. Yani sert debriyaj olması aracınızdaki rulmanın işlevini tam olarak yerine getirmediği anlamına gelebilir. Sert debriyaj çoğu zaman baskı rulmanlarının eskimiş olmasından kaynaklanır. Debriyajınızda kaçırma yoksa ve baskı balatanın değişmesinin gerektiğini düşünmüyorsanız, debriyajın sertleşmesindeki tek neden rulmandan kaynaklanır. 

Debriyaj Sertleşmesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Debriyaj sertleşmesinin önüne geçmek nasıl olur? Açıklayalım. Her aracın aksamının bir kullanım ömrü vardır. Kullanım ömrü boyunca aksamların bakımlarının ihmal edilmeden yapılması gerekir. Bu sayede aksamların kullanım süresi uzar, problem çıkma ihtimali aza iner. Bu durum aracın verdiği bütün arızalar için geçerlidir. Ne kadar bakım yaparsanız, eskiyen parçaları değiş ederseniz aracınız ve kullanım verimliliği açısından o kadar iyi olacaktır. 

Baskı Balatanın Bitmesi Sert Debriyaja Neden Olabilir!

Baskı batlığının bitmesi nedeniyle sert debriyaj sık karşılaşılan diğer bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için yapılacak en iyi şey, batlığın kontrolünü yapmaktır. Peki baskı balatanın bittiğini nasıl anlayabilirsiniz?

Aracınız soğuk olduğu zaman debriyajınız ilk önce sert daha sonra yumuşak mı oluyor? Bu durumda sorun şanzıman yağından kaynaklanıyor olabilir. Eğer eski yağ kullanıyor iseniz, bu durum da sert debriyaja neden olabilir. Yağın viskozitesi bozulması halinde sert debriyaj söz konusu olabilir. Kısacası debriyajı kullandığınız zaman sertliğinde azalma meydana geliyorsa, yağa bir bakın deriz. 

Debriyajınız Telli ve Sert mi?

Telli ve sert debriyaj özelliğini yitiren ve eski bir araca işaret eder. Telin yaplanmasını sağladığınız zaman bu problemin önüne geçebilirsiniz. Gerekirse teli değiştirin. Bu sayede sert debriyajın yenilenmesini sağlayacaksınız. Eğer sorunun telde olmadığını düşünüyorsanız, debriyaj çatalını kontrol edin. 

Debriyaj Sertleşmesine Neden Olan Diğer Sebepler Nelerdir?

Debriyaj sertleşmesine neden olan sebepler şu şekilde sıralanabilir:

Debriyaj pedalını hareket ettiren milin arıza yapması, 

Debriyaj çatalının hasar görmesi,

Debriyaj telinin kopması, 

Halat paslanması,

Baskı şemsiyesinin paslanması.

Sorun kaynaklarının ne olduğunu iyi analiz ettiğiniz zaman, soruna çözüm bulmanız daha kolay olur. Bu nedenle de ilk olarak kaynağın ne olduğunun tespitinin yapılması gerekmektedir. 


Debriyaj Sertleşmesi Problemi için Bazı Öneriler

Debriyaj sertleşmesinden korunmak için öneriler sayesinde aracınızda problem yaşama ihtimalini en aza indirmeye ne dersiniz? İlk olarak sorunun kaynağını belirleyin. Bunun için yukarıda yer alan listeden faydalanabilirsiniz. Bu liste doğru çözüm yöntemine gitmeniz için size yardımcı olacaktır. 


Örnek vermek gerekirse, araba debriyaj sertleşmesinde sorun kaynağının baskı balatalarından kaynaklandığını tespit ettiğinizi farz edelim. O zaman derhal baskı balatalarını değiştirmeniz gerekecektir. Fakat debriyaj pedalı hareket milinin bozulması yüzünde debriyaj sertleşmesi yaşıyor iseniz durum farklı olacaktır. Böyle bir durumda baskı balatalarının değiştirilmesi problemi çözmez. Bu örnek bize doğru sorun tespiti yapmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 


Peki debriyaj paneli hareket milinin paslandığı zaman ne yapmak gerekecek? Debriyajı yağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda debriyaj telini yağlamak tek başına sorunu çözmez, debriyaj telini değiştirmeniz gerekebilir. Değişim işlemi yaparken ezbere yöntemler ile hareket etmemeniz gerekir. Aracınızın debriyaj çeşidi ne? Değişimi yapacak olan kişi konu hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip mi? Araç sistemi otomatik mi yoksa değil mi? Bu sorulara yanıt arayın. Aksi halde değişim işlemlerinde aracınızda daha büyük problem yaşanmasına neden olmanız olasıdır. 

STAR PARCA © 2022 - Copyright.OpcO System | E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır

ADETLİ ÜRÜN TALEP FORMU