STARPARÇA | Otomobil Bakımı

STARPARÇA | Otomobil Bakımı

Otomobil sahipleri için olmazsa olmaz görevlerden biri otomobile yapılan bakımdır. Düzenli olarak ya da ihtiyaç halinde gerçekleştirilecek otomobil bakımı nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli? 

Otomobil sahibi olmak çoğu insan için bir çocukluk hayali ve tutkudan ibarettir. Küçük yaşlardan beri insanı saran bu hareket duygusu otomobillerde özgürlük hissi ile birleşir. Bu sebeple otomobil birçok insan için çok önemli bir yere sahiptir. Otomobil sahibi olmak aslında birçok konuda sorumluluk almak anlamına gelir. Otomobil ile ilgili en önemli sorumluluklardan biri aracın bakımıdır. Belirli bir periyotta ya da ihtiyaç halinde bazı bakımlar gerekebilir. Bu bakımlar öncelikli olarak trafikte sürüş güvenliği sağlayarak sizi ve çevrenizdekileri korumayı amaçlar. Kurallara uygun şekilde ve titizlikle yapılan otomobil bakımı güvenliği sağlayacağı gibi aynı zamanda araç kullanımı ile ilgili deformasyonları da ortadan kaldırarak konforlu bir sürüş deneyimi yaşatır. İlave olarak bu bakımlar aracın ömrünü uzatarak olası arızaları önlemiş olur ve birçok açıdan mali kazanımlar elde etmenizi sağlar.
Peki otomobil bakımı nasıl yapılır? Otomobil bakımı için bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Bu hazırlıkların öncelikli olanı özellikle rutin bakımlar için otomobil bakım seti temin etmektir. 

Otomobil Kışlık Bakımının Kapsamı Nedir?

Otomobillerin rutin bakımları olduğu gibi periyodik bakımları da vardır. Bu bakımları gerektiren en temel neden hava şartlarıdır. Mevsim koşullarına uygun olarak hava şartlarının değişimi araçların bakımıyla ilgili farklı alternatifleri ön plana çıkarır. Otomobil kışlık bakımı için ilk adım lastiklerin kışlık lastikler ile değiştirilmesidir. Kışa girerken mutlaka antifriz kontrollerinin yapılması gerekir. Bu sayede daha etkili bir motor kullanımı sağlanır ve soğuk havanın olumsuz etkilerinin önüne geçilir. Kış aylarında cam suyu ve silecekler ile ilgili pek çok sorun yaşanabilir. Bu sorunları yaşamamak için kış kullanımında cam suyu ve silecekler kontrol edilmelidir. Mevsimsel şartların getirebileceği sis ve görüş alanı problemlerine karşın farların kontrol edilmesi ve far ayarlarının yapılması gerekir. Özellikle kış aylarında ortaya çıkabilecek ani mevsimsel olaylara hazırlıklı olabilmeniz için hava durumunu takip etmeniz önerilir. Bu sayede kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız. Ayrıca araçlarda kış şartları için kış arıza kiti de bulundurmak gerekir. Bu kitin içinde uzun süre bozulmayan yiyecek ve içeceklerin olması şarttır. Yine bu kitte soğuktan etkilenmeyecek ve acil durumlarda kullanılmak üzere hazırlanmış bir telefon ve bataryanın ya da karasal iletişim sağlanabilecek telsiz benzeri bir iletişim aracının bulunması önemlidir. Termal özellikli ürünler, ateş yakmaya yarayan malzemeler, meşale ve işaret fişekleri de uzun yolculuklarda oldukça faydalı olabilir. Otomobil klima bakımı da bu uzun ve zorlu süreçte sürüş konforu ve sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. 

Otomobil Yaz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Otomobil yaz bakımı en az kış mevsiminde olduğu kadar önemlidir. Birçok insanın gözden kaçırdığı konu, özellikle yaz aylarında tatil ve diğer açık alan aktiviteleri gibi sebeplerle otomobil kullanımının artmasıyla ortaya çıkabilecek sorunlardır. Bu sorunlar genellikle değişen havanın özellikle ısınma soğuma ile birlikte araç gövdesi ve aksamlarına uyguladığı genleşmeden kaynaklanır. Kış mevsiminin olumsuz hava koşullarında yıpranan otomobili yazlık kullanım öncesinde bakımdan geçirmek gerekebilir. Özellikle yaz aylarında soğutma sistemi ve klimalarda yaşanan problemler yaygındır. Otomobil klima bakımı yaz sıcaklarında hayati önem taşır. Bu sisteme özellikle yaz aylarında sıkça ihtiyaç duyacağınız düşünüldüğünde, kıştan yaza geçişte muhakkak bu sistemin elden geçirilmesi ve değişim gerektiren aksesuarların yenilenmesi gerekir. Motorun hararet yapmasının önüne geçmek için soğutma sistemi duruma göre bir ya da en çok iki yaz dönemi içinde tamamen temizlenmelidir. Bunun için antifriz su karışımı uygulamak ve konsantrasyonu dengeli bir şekilde ayarlamak önerilir. Yaz aylarına girerken özellikle bakım gerektiren unsurlardan biri de lastiklerdir. Kış aylarında yağış, buz ve donlanma etkisiyle yıpranan lastiklerin kontrol edilmesi ve gözden geçirilmesi gerekebilir. Bir sonraki dönemde kullanım için uygun olmayanlar ayrılmalıdır. Ayrıca yaz aylarında kış lastikleri yaz lastikleriyle değiştirilmelidir. Yıpranmış ve kışa özel tasarlanmış lastikler yaz sıcaklarında performans veremez. Yaz lastiklerinin kullanılması araç performansını artırır ve yakıt tasarrufu sağlar. Aracın rot ve balans ayarlarının yapılması uzun yolculuklar öncesinde şarttır. Sıkışık trafikte yapılan dur-kalk hareketlerinin ve hava değişiminin yol açacağı gevşemelere karşı fren sisteminin de kontrolü önemlidir.

STAR PARCA © 2022 - Copyright.OpcO System | E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır

ADETLİ ÜRÜN TALEP FORMU