STARPARÇA | Kızdırma Bujileri

STARPARÇA | Kızdırma Bujileri

KIZDIRMA BUJİLERİ

Buji, benzinle çalışan motorlarda ateşleme işini yapan parçacıktır. Kızdırma bujisi ise dizel motorlarda bulunur. Kızdırma bujisinin görevi motora emilen havayı 700-900 derece arası sıcaklığa ulaştırmak ve oluşan yakıt-hava karışımını pistonlara göndermektir, bunun sonucunda da pistonlar hareket ederek aracı çalıştırır. Dizel motorun çalışması benzinli motora göre daha fazla güç ve çalışma sıcaklığı gerektirdiği için kızdırma bujisinin tamamlayıcı etkisine ihtiyaç duyar.

Dizel motorlu araçlarda kızdırma bujileri kontak açıldığında devreye girer. Gösterge panelinde kızdırma bujisi ikaz lambası yanar. Kızdırma bujileri soğuk motoru ısıtarak çalışmaya hazır hale getirir, bir kez marşa basmak motoru çalıştırmak için yeterli olur.

Gösterge panelinde kızdırma bujisi ikaz lambası yanıyorsa marşa basılmaması gerekir, aksi takdirde araç çalışmaz ve fazla marş akünün bitmesine sebebiyet verebilir. İkaz ışığı söndükten sonra marşa basılıp motor çalıştırılabilir. Kızdırma bujilerinin aktif olma süreleri motorun ve havanın soğukluğuna bağlı olarak değişmektedir (Genellikle 10-20 saniye).

Kızdırma bujileri kendi içlerinde standart çubuk tipi kızdırma bujileri, hızlı çalıştırma kızdırma bujileri, QGS çubuk tipi kızdırma bujileri ve kendiliğinden ayarlı çubuk tipi kızdırma bujileri olarak 4 kategoriye ayrılmaktadır.

Kızdırma bujisi yazın arızalanırsa hava sıcaklığı sebebiyle herhangi bir soruna rastlanmaz ve motor tek marşta çalışır. Kızdırma bujisi arızası havanın soğuk olduğu bir periyoda denk gelirse motor gerekli çalışma sıcaklığına ulaşamadığı için çalışmayacak ve birden fazla marş isteyecektir. Motoru her çalıştırma denemesinde birden fazla marş yapmak da aracın çeşitli aksamlarına zarar verir, parçaların ömürlerini kısaltır. 

STAR PARCA © 2022 - Copyright.OpcO System | E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır

ADETLİ ÜRÜN TALEP FORMU