STARPARÇA | Radyatörler ve Arızaları

STARPARÇA | Radyatörler ve Arızaları

Radyatör Nasıl Çalışır?

Otomobillerin motor soğutma sistemi birçok bileşenin bir arada çalıştığı basınçlı bir sistemden oluşuyor.

Radyatör çalışma prensibi şu şekilde ilerliyor:

Su pompasının hareket ettirdiği soğutma sıvısı (antifriz) motor bloğu boyunca hareket ederek yüksek ısının emilimini sağlıyor.

Motoru yüksek sıcaklıkla terk eden soğutma sıvısı radyatör peteklerine döndüğünde arabanın ızgarasından içeriye alınan hava yardımıyla tekrar soğutuluyor.

Peteklerde soğutulan sıvı motora dönerek aynı döngü defalarca kez tekrarlanıyor.

Bu sırada ısınan sıvı termostat üzerindeki küçük kanallar yardımıyla oto kalorifer peteklerine iletiliyor. Bu işlem sayesinde araç içini ısıtmak için motor sıcaklığından yararlanılmış oluyor. Termostat sıvı akışını düzenleme görevi görüyor.

Nispeten soğuk hava koşullarında motor sıcaklığı çok artmadığı için sıvı akışı termostat tarafından kısıtlanıyor. 

Bu durumda motoru terk eden soğutma sıvısı radyatörde soğutulmaya gerek duymadan tekrar motora dönüyor.

Motorun aşırı ısınması herhangi bir sıvıyı kısa sürede kaynama noktasına taşıyabileceği için bu durumu önleme amacıyla sistem içinde basıncı dengeleyen bir mekanizma kullanılıyor.

Düdüklü tencereye benzer bir şekilde çalışan soğutma sisteminde basınç artırılarak sıvının kaynama noktası yükseltiliyor. 

Radyatör Parçaları Nelerdir?

Soğutma fanı: Soğutma sistemi araç çalışıyorken motor sıcaklığını düşürmek için atmosferdeki havadan yararlanıyor. Dışarıdan yeterli havanın alınamadığı rölanti veya trafikte duraklama durumlarında ise soğutma fanı devreye giriyor. Fan radyatörün önündeki hava akış miktarını artırarak soğutma verimini tatmin edici düzeye çıkarıyor.

Su pompası: Soğutma sıvısını motorun etrafındaki su ceketlerine, radyatörün kendisine ve rezervuar tankına iletmek için su pompasının gücünden yararlanılıyor.

Termostat: Termostat soğutma sıvısının belirlenmiş bir sabit sıcaklıkta kalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca şiddetli soğuk hava koşullarında sıvının dolaşımını önlemek için akışı durduruyor.

Radyatör kapağı: Soğutma sıvısının sıcaklığı bazı durumlarda 120 santigrat dereceye kadar çıkarak yüksek basınca neden oluyor. Basıncın dengelenmesi için basınç ve vakum valflerinden oluşan radyatör kapağı kullanılıyor. Genleşen sıvının basıncını düşürmek için basınç valfi açılarak peteklerde biriken sıvı rezervuar tankına taşınıyor. Basınç düştüğünde ise vakum valfi devreye girerek soğutucu sıvıyı radyatöre geri döndürüyor.

Araçların motorunu aşırı ısınmadan koruyan radyatörler, elbette ki belli bir kullanım süresi sonrasında çeşitli arızalara maruz kalabilirler. Oldukça önemli hasara neden olabilecek oto radyatör arızaları aslında her sürücünün böyle bir durumla karşılaşması hâlinde ne yapacağını bilmesini gerektiren son derece hassas bir konu. Aksi takdirde motor üst kapak contası olarak tabir edilen bölüm yanacak ve büyük hasarlara karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Öncelikle ilk akılda tutulması gereken ve önemli tedbirler sıralamasında liste başı sayılan hararet göstergesinin takibinin yapılması şarttır. Birçok araçta hararet göstergesi sürücünün motor ısısını en rahat kontrol edebileceği yerde bulunur, yani tam gözünün önünde. Burada sürücüye düşen görev belli aralıklarla hararet göstergesinin kontrol etmektir. Elbette hararet göstergesi tek başına bir kriter değildir ve hararetin yükselmesinin birden çok sebebi olabilir. Dolayısıyla radyatör arızası da bu sebeplerin sadece bir tanesi olduğundan hararet yükselmesi sırasında arızayı radyatöre yüklemeden önce gerekli ve yeterli araştırmanın yapılması elzemdir. 

Radyatör Arızası Neden Olur?

Radyatör arızalarının başında hiç kuşkusuz motordan alınan ve yaklaşık 2000-2500 dereceye sıcaklığa ulaşan suyu taşıyan hortumlar geliyor. Bu nedenle bir radyatör arızası söz konusu olduğunda ilk bakılması gereken yer aşırı sıcak suyun iletildiği hortumlar olmalı. Bu hortumlar ısıya dayanıklı şekilde üretilir ancak kalite farklılıklarından ve zaman içerisinde yaşanan yıpranmadan dolayı patlayabilir. Hortumun patladığı yine hararet göstergesinden anlaşılabilir, çünkü sistemde yaşanacak başka herhangi bir aksaklık da hararet göstergesinin yavaş yavaş da olsa yukarı ivmelenmesine sebep olacaktır. Hararet göstergesindeki çok hızlı bir yükseliş ilk etapta size radyatör hortumunun patladığını rahatlıkla düşündürebilir. 

Bugüne kadar bulunmuş en geçerli soğutma sistemi olarak halen yaygın bir şekilde kullanılan radyatör sistematiği dolaşımdaki suyu minimize ederek soğutma esasına dayanıyor. Bu nedenle su mümkün olduğu kadar ince kanallardan geçmek zorunda. Radyatör tıkanması olarak nitelendirilen sorun tam burada başlıyor ve bu duruma genellikle şebeke suyu sebep olmakta, çünkü suyun içerisinde aktif halde bekleyen başta kireç olmak üzere diğer partiküller bu incecik kanalları tıkamaya fazlasıyla yetmekte. Antifriz kullanılarak tıkanıklığın önüne geçilebilir ve arıza giderilebilir.

STAR PARCA © 2022 - Copyright.OpcO System | E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır

ADETLİ ÜRÜN TALEP FORMU