STARPARÇA | Kış Lastikleri

STARPARÇA | Kış Lastikleri

Kar, buz ve şiddetli yağmur; tehlikeli koşullarda sürüş yapmak en yetenekli motorcuları bile genellikle endişelendirir. Kış lastiklerinin takılması sürüş güvenliğini artırır ve aradığınız çözüme yanıt olabilir. Maliyetli bir satın alma yaptığınızda önemli bir finansal yükümlülük altına girdiğiniz için bütçenizi ayırmadan önce, kış lastiklerini takmanın artıları ve olası eksileri hakkında mümkün olduğunca fazla pratik bilgiye ihtiyaç duyarsınız. Aracınız için kış lastikleri satın almadan önce ihtiyacınız olan her şeyi kesinlikle bulabileceğiniz bu kılavuzu anlamak oldukça kolaydır.

Kış lastiklerinin normal lastiklerden farkları tam olarak nedir?

Yasalar kış lastikleri hakkında ne diyor?

Kış lastiklerinden avantaj sağlayıp sağlayamayacağımıza nasıl karar verebilirsiniz?

Kış lastiklerinin maliyeti ne kadardır ve bunun karşılığında ne kadar tasarruf sağlayabilirler?

Kış lastikleri ne zaman kullanılmalı ve ne zaman değiştirilmeli?

Kış lastiği nedir: Yaz lastikleri ile kış lastikleri arasındaki başlıca farklar

Kış lastikleri soğuk hava koşullarında daha iyi yola tutunma ve çekiş sağlayan, özel olarak tasarlanmış lastiklerdir. Soğuk hava koşulları, hava sıcaklığının yedi derece Santigrat değerinin altına düştüğü tüm zamanlar olarak değerlendirilir. Bu düşük hava sıcaklıklarında, kış lastikleri sadece çekiş açısından değil, aynı zamanda viraj alma ve frenleme sırasındaki yola tutunma ile de normal lastiklerden daha iyi performans sağlar.

Kış lastikleri söylenildiği kadar iyi iş çıkarıyor mu?

Hava sıcaklığı 7 derece Santigrat değerinin altında olduğunda, hem ıslak, hem de kuru yol koşullarında daha üstün yola tutunma sağladıklarından, sadece kar ya da buz üzerinde aracınızın kaymasını önlemekle kalmazlar. Normal lastikler ile kış lastikleri arasındaki testler* 5 derece Santigrat hava sıcaklığında ıslak yolda 100 km/sa hızla giderken yapılmıştır. Normal "yaz” lastikleri ile duruş mesafesi 70,5 metre olarak tespit edilmişken, kış lastikleri ile duruş mesafesi 65,7 metreye düşmüştür. Bunun nedeni, normal lastiklerin hava soğuduğunda sertleşmeleri ve bu nedenle duruş mesafelerinin uzamasıdır. Ayrıca, ıslak yolda kayma riski de daha fazladır. Kış lastikleri, düşük hava sıcaklıkları ile kar ve buz gibi zorlu koşullara rağmen esnekliği garanti eden eşsiz bileşenleri sayesinde verimli çalışır.

Kış lastiklerinde kullanılan daha yumuşak kauçuk, asfalt yolda yola tutunmayı iyileştirirken, bu lastikler normal lastiklere göre daha derin ve geniş dişlere de sahiptir. Daha güçlü yol tutuşu ve denge için diş blokları arasında oluk adı verilen küçük kanallar bulunmaktadır.

Kış lastiklerinde iki tür sembole rastlayabilirsiniz: M+S harfleri ve Üç Zirveli Dağ ve Kar Tanesi işareti. Her ne kadar M+S lastiğin karda ve çamurda daha üstün sürüş hakimiyeti sağladığını belirtse de bu işaret zorunlu bir performans testi ile ilişkili değildir ve dört mevsim lastiklerde de görülebilir. Ancak Üç Zirveli Dağ ve Kar Tanesi (3PMSF - Three Peak Mountain Snowflake) sadece kış lastiklerinde görülebilir. Bu sembol, lastiğin kar üzerindeki minimum performans gerekliliklerini belirleyen AB yönetmeliği koşullarını başarıyla karşıladığı anlamına gelmektedir. İşte bu yüzden, MICHELIN gibi saygın lastik üreticileri, kış koşullarında ve karda sürüş sırasında 3PMSF işaretine sahip lastikleri tavsiye etmektedir.

Kış Lastiğinin Başlıca Özellikleri:

Yedi derece Santigrat değerinin altındaki hava sıcaklıklarında en iyi performansı verir

Karda ve buzda çekiş gücünü maksimuma çıkarmak için tasarlanmıştır

Daha derin ve geniş dişlere sahiptir

Diş blokları arasında kanallar bulunmaktadır

Üç Zirveli Dağ ve Kar Tanesi işareti ile tanımlanır

STAR PARCA © 2022 - Copyright.OpcO System | E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır

ADETLİ ÜRÜN TALEP FORMU